Buzdolabı nasıl daha iyi soğutur?

Buzdolabınız için mutfağınızdaki yasaklı yerlerden biri de ocak yahut fırının yanıdır. Çünkü mutfakta en sıcak bölgeler bahsettiğimiz...

 

Evlerde günlük tasarrufun birer parçası sayılan beyaz eşya kullanımının püf noktaları sayılabilecek birkaç küçük noktayı yakalayarak hem bu ürünlerden daha yüksek randıman sağlamak, aynı zamanda ciddi tasarruflar yapabilmek mümkündür. Her geçen günle birlikte beyaz eşyada yapılabilecek tasarruflar düşünülerek enerji tasarruflu ürünler tasarlanmaktadır. Buna ek olarak bizim de evde kendi payımıza düşen basit ama bir o kadar etkili bazı yöntemler bulunur. Unutmayın ki önemli olan bir kez yapmak değil, bu önlemleri yaşam tarzı durumuna getirerek “damlayarak birikmesi”nin etkisini görebilmek için devamlılığını sağlamaktır. İşte ev hanımlarının payına düşenler:

Mutfaklarda yaz kış vazgeçilmez olan buzdolabının daha iyi soğutması için nasıl önlemler alınabilir?

Buzdolabınız için mutfağınızdaki yasaklı yerlerden biri de ocak yahut fırının yanıdır. Çünkü mutfakta en sıcak bölgeler bahsettiğimiz bu yerlerdir. Eğer buzdolabınızı ocak yahut fırının yakınında bir yere koyarsanız nafile bir ısı kaybı doğurursunuz. Üstelik bu ısı kaybı ocak her gün çalışacağı için her gün devamlı durumda seyredecektir.

Buzdolabının tam ve doğru çalışma mantığı, içindeki nem oranının “sıfır” olmasıdır. Bunu başarmanın en iyi yolu da buzdolabının içine bir nebze tuz koymaktır. Tuz mekandaki nemi alacak, dolabın içi nemden arınacak, bundan dolayı de buzdolabı daha iyi soğutacaktır. Bir poşet veyahut bir kasenin içine bir nebze tuz koyarak buzdolabının bir katına bu tuzu yerleştirin. Bu metod vesilesiyle buzdolabının ayarını yükseltmeden daha çok soğuttuğunu görürsünüz.

 

Başka bir ayrıntı da yer noktasında gündeme gelir. Buzdolabınız için münasip yer ararken mutlaka pencere kenarında bir yer tercih etmeyin. Mutfakta buzdolabı için en ideal yerler pencerelerden en uzak noktalardır. Aksi takdirde özel olarak yaz aylarının en sıcak zamanlarında buzdolabınızdan yeterli verimi alamazsınız.

Buzdolabınızın ayarıyla oynamadan daha çok soğutmasını istiyor iseniz alacağınız başka bir önlem de buzdolabının içine bir parça buz koymaktır. Bu vesileyle ısı kayıplarını önlemiş ve tasarruf etmiş olursunuz.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Kıyafetlerin ömrü nasıl uzatılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?