Bulgaristan mutfağı ve yemekleri

Türkiye’de buluna Bulgaristan göçmenlerinin de mutfaklarında yer bulan dızmana basit bir hamur türü. Yaş maya kullanılarak yoğurulan ...

 

Bulgaristan mutfağı et ve sebzenin dengeli biçimde kullanılmış olduğu, tarihte etkilendiği kültürler sebebi ile de çok fazla çeşide sahip bir mutfaktır. Osmanlı zamanında yayılma politikası sebebi ile kısma giden Türkler’den etkilenmişler, Akdeniz ülkelerinin mutfak kültürlerinden türlü tatları almışlardır. Öte yandan bugün de türkiyede Bulgaristan göçmenlerinin devamlı yaptığı yemekler Bulgar mutfağının izlerini taşır.

Bulgaristan Yemeklerinden Örnekler

Dızmana

Türkiye’de buluna Bulgaristan göçmenlerinin de mutfaklarında yer bulan dızmana basit bir hamur türü. Yaş maya kullanılarak yoğurulan hamur rulo biçimine getirilip 5-6 cm kadar parçalar durumunda kesilir ve tepsiye yerleştirilir. Yerleştirdiğimiz hamur parçalarının üstüne de  yoğurt, sıvı yağ ve yumurtadan oluşan bir karışım gezdirilir ve fırında altı üstü kızarana kadar pişirilir.

Plevne Tavuğu

Sarmısak ve biberi yağda kavurun. Daha sonrasında arpa şehriye ilave ederek 5 dk kadar kavurmaya devam edin ve rendelenmiş domates ile birlikte kullanmak istediğiniz dama zevkinize münasip baharatları ekleyin. Bu karışımı bir tepsi yahut tencereye yayın ve diğer yanda haşladığınız tavukları bu karışımın üstüne koyun. Üstüne az ölçüde su ilave ederek fırında 180 derecede takriben 40 dakika pişirin. Servis yaparken şehriyeli karışımın üstünü maydonoz ile süsleyebilirsiniz.

 

Bulgaristan Mutfağının Özellikleri

Kahvaltı Bulgaristan’da önemli kabul edilen bir öğün. Kahvaltıda kahve tüketimi çok yaygın. Kaşar(Kaşkaval) peyniri ve farklı bir tür beyaz peynir kahvaltının vazgeçilmezleri arasında.

Izgara hayli kullanılan yöntem.

Kekiğin Bulgaristan mutfağında önemli kabul edilen bir yeri vardır.

Salata da öğünlerin vazgeçilmezidir. Bilhassa et yemeklerinin yanında bizde olduğu gibi salata ve türevleri çok tüketilir.

Et ve sebze yemekleri ayrı ayrı veya birbiriyle harmanlanarak tüketildiği Bulgaristan mutfağında bizdeki kebap ve köfteye benzer et yemeklerinin yanında güveçte pişirme ve tencerede et yemekleri de yaygındır.

Tatlı konusunda da çeşitlilik çok fazla. Hamur tatlıları başı çekiyor.

Mezelere önem veren bir mutfak olan Bulgaristan mutfağı özel olarak patlıcan hayli sık kullanılıyor.

Bulgaristan mutfağında da Türkiye’de olduğu gibi çorba önemli görülen bir yere sahip. Sıcak çorbanın yanında soğuk çorba da devamlı tüketilir. Çorbalarda salça kullanımı yaygındır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Kore mutfağı adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?