Beypazarı'nda gezilecek yerler

Beypazarı ilçesi Ankara'ya uğrayan her kişinin uğramadan geçmemesi gerekli olan bir yerdir. Ankara'ya yakın olması sebebi ile Ankara'...

 

Beypazarı ilçesi Ankara'ya uğrayan her kişinin uğramadan geçmemesi gerekli olan bir yerdir. Ankara'ya yakın olması sebebi ile Ankara'da yaşayanların çok sevdiği ve sıkça gittiği bir yer durumuna gelen Beypazarı'na araba ile veyahut toplu taşıma araçlarıyla gidebilirsiniz. Ankara Etlik Otobüs Terminalinden saat başı, Akköprü'deki Ankamall AVM önünden yarım saatte bir kalkan ulaşım araçlarıyla günübirlik gidebilirsiniz yahut Beypazarı'nda konaklayabilirsiniz.

Hıdırlık Tepesine çıkmayı unutmayın. Orada bütün Beypazarı'nı yukarıdan görebilirsiniz. Bu tepeye yürüyerek çıkailirsiniz. Özel olarak güneş batarken Hıdırlık Tepesinde olmanızı öneririm. Tepeye çıkmanın vermiş olduğu yorgunluğu şurada çay molası vererek atabilirsiniz.

Akşam yemeği için önerim; Beypazarı'nın bilinen Uruş kapaması ve sonrasında Hoşmerim tatlısıdır. Bunu yapmak için İnözü Vadisi boyunca sıralanmış restoranlarını deneyebilirsiniz. İnözü Vadisinde yeşillikler içerisindeki bu restoranlara gidebilmek için, Beypazarı'nın merkezinden uzakta olmaları sebebiyle, araba veyahut toplu taşıma şarttır. Taksi de tutabilirsiniz. 

Beypazarı'nın çok önemli gelir kaynaklarından biri de gümüştür. Gümüşçüler Çarşısına uğramadan asla geçmeyin.

Beypazarı'na geldiğinizde öncelikle Alaattin Sokağa uğramanızı öneririm. Bu sokak boyunca bir sürü hediyelik eşya dükkanı, fırın ve el yapımı gıda ürünleri satan mağazalar bulunur. Buralardan da Beypazarı'nın popüler Beypazarı kurusu, 80 katlı ev baklavası, havuç suyu, havuç döneri, havuç reçeli, karadut suyu, ev makarnası, kurutulmuş sebzeler, bakliyat gibi ürünler satın alabilirsiniz. Böylece, hem evinizin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz, aynı zamanda sevdiklerinize lezzetli hediyeler götürebilirsiniz.

 

Beypazarı'na arabayla gidiyorsanız arabanızı Beypazarı'nın merkezindeki otoparklara bırakıp Beypazarı'nı yürüyerek keşfedebilirsiniz çünkü tüm ilgi çekici yerler biri birine yakın ve yürüme mesafesindedir.

Beypazarı'na gidince kesinlikle uğramanız gerekli olan yer Yaşayan Müze'dir. Yaşayan Müze, bildiğimiz müzelerden oldukça değişik; içinde her odasında geleneklerimizin hayata geçirildiği etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler, kurşun dökme, ebru sanatı, Karagöz-Hacivat gölge oyunu, masalcı teyze, taş baskı, kukla zanaatkarlığı gibi geçmişte aktif biçimde toplum tarafından yapılmış olan geleneklerdir. Bu gelenekleri zamanımızda de yaşatmak ve kuşaktan kuşağa aktarmak için pek önemli bir girişim olmuştur. Yaşayan Müzenin bahçesinde şerbet içerek yolunuza dinlenmiş devam edebilirsiniz.

Hamam kültürümüzü öğrenmek için Türk Hamam Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Cunda adası'nda gezilecek yerler adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?