Beyaz çay nasıl bir bitkidir?

Türkiye'de çay tarımının yapıldığı Karadeniz bölümü, beyaz çay üretimi için münasip iklim koşullarına sahip değildir. Bu yüzden Türki...

 

Son senelerde popülerleşen beyaz çay, bilhassa insan vücuduna sunduğu yararlar ile dikkatleri üstüne çeker. Üstünde yapılmış olan bilimsel araştırmaların tamamında sağlığa tümüyle faydalı olduğunun kanıtlanması ile beraber beyaz çaya olan ilgi daha da artmıştır.

Türkiye'de çay tarımının yapıldığı Karadeniz bölümü, beyaz çay üretimi için münasip iklim koşullarına sahip değildir. Bu yüzden Türkiye'de beyaz çay ile ilgili bir işlem yapılamaz. 

Beyaz çay, çay bitkisinin bahar aylarının hemen başlarında toplanması ile elde edilir. Bu mevsimde çay bitkisi henüz ilk tomurcuklarını vermektedir. Tomurcukların açılması beklenmeden toplanması beyaz çay üretiminin duyarlı noktasıdır. Ek olarak, beyaz çay üretiminde narin olan bu tomurcukların tek tek el ile toplanması gerekmektedir. Herhangi başka bir yöntem tomurcukların zarar görmesine neden olabileceği gibi bitkiye de zarar verebilir. Bu safhada zarar gören bitkinin tekrar tomurcuklanmama ihtimali hayli yüksektir.

Beyaz çay, botanik bilimi tarafından bir çay çeşidi olarak sınıflandırılmaz. Siyah çay ile yeşil çayın da elde edildiği çay bitkisinin değişik işlemleri sonucu meydana gelen ürünü olarak görülmektedir. Beyaz çay da siyah çay ve yeşil çay gibi Latince adı 'camelia sinensis' olan çay bitkisinden oluşur. Beyaz çay üretildiği bölüme değişik adlar ile anılır. 

 

Yalnız olarak bir bitki olmayan, çaydan elde edilen beyaz çay ne yazık ki çay bitkisinin yetiştiği her yerde elde edilemez. Nem oranının yüksek olduğu ve yağışın olduğu günlerde çay hasadı yapılamaz. Bu neden ile ilkbahar aylarının yağışlı ve nemli geçtiği bölümlerde beyaz çay elde etmek mümkün olmaz. Çay bitkisinin yetişmesi için bu iklim şartlarının gayet önemli olduğu göz önünde bulundurulursa beyaz çay elde etmenin hayli ender bir işlem olduğu anlaşılır. 

Beyaz çay elde etmek amaçlı toplanan tomurcuklar hiçbir işleme maruz kalmadan direkt güneş ışığı ile kurutulur. Kurutma işlemi güneş ışığı ve sıcaklığı ile gerçekleşir. Toptan kuruyan tomurcuklar direkt çay yaparken kullanılmaya kullanıma hazır duruma gelir. Beyaz çay, toplanan tomurcukların güneşte kurutulması sonucu elde edilir. İnsan vücuduna yararları ve toptan zararsız yapısı da bunun sayesinde meydana gelir 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Dişbudak nasıl bir ağaçtır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?