Bebeklerde gece uykusu

Dünyaya gözlerini yeni açmış minik bir bebek her gün yeni şeyler öğrenmeye programlı bir makineye benzer. Günbegün değişimleri izleme...

 

Güzel geldin bebek…  Anne babalar hayatlarının en mucizevi olayını bütün zorluklarını bilerek, isteyerek ve ayrıca sabırsızlanarak beklerlerken bu cümleyi ezber ederler.

Dünyaya gözlerini yeni açmış minik bir bebek her gün yeni şeyler öğrenmeye programlı bir makineye benzer. Günbegün değişimleri izlemek anne ve baba için müthiş bir hazdır.  Bu değişimlerden biri de tabiri buysa bebeğimizin uyumayı öğrenmesidir.

9. aya gelmiş bir bebeğimizin günlük uyku ihtiyacı 13 saattir. Gündüz uykuları iki kereye iner. Artık bu dönem, uyku eğitiminin meyvelerini almaya başladığınız zamandır. Kesintisiz gece uykuları başlar.

12 - 24 ay bebeğimizin dış dünyanın farkına varıp uykuya direndiği devredir. Uyumak istememesi çok normaldir. İkna yoluyla uyutulmalı, bu metod başarılı olmuyorsa oyun yöntemi denenmeli ve uyku saatleri mutlaka değiştirilmemelidir.

6. aya kadar bir bebek averaj 15 saat uykuya ihtiyaç duyar. Bunun 4 – 5 saati gündüz uykusu, geri kalanı ise gece uykusudur. Bebeğinizin uyku alışkanlığı kazanması için 3. aydan sonra beşiğine yatırılmalı, bu vesileyle kendi kendine uykuya geçmeyi öğrenmesi sağlanmalıdır. Uyku eğitimi kesintiye uğratılmaması gerekli olan bir süreçtir. Uykuya geçerken bebeğe pijamaları giydirilmeli, ninniler ve şarkılar söylenmelidir. Bunun sayesinde koşullu öğrenme sağlanabilir.

12. ay, düzenli uyku eğitimi almış bir bebeğimizin başarıya ulaştığı ve artık kendi kendine uyuyup gece uykularını kesintisiz yaptığı zamandır.

 

İlk 3 ay bebeğimizin gece gündüz kavramını bilemediği, bundan dolayı uyku saatlerinin henüz düzene oturmadığı zamandır. Bu anlamda anne babalar için en zor zamandır. Bu dönem bebeği takriben 17 – 18 saat uyur. Fakat bu saatler ağırlıklı gündüz saatleridir. Yapılabilecek en doğru şey bebeğe gece ve gündüzü kavratmaya çalışmaktır. Gündüz bebeğinizle oyunlar oynayın, ona şarkılar söyleyip eğlenmesini sağlayın. Gece ise uyku anlamına gelen karanlığa alışması için ışıkları azaltın ve karanlıkta uyumaya alışmasına yardım eden olun.

 Anne karnında gece ve gündüzden habersiz olan bebek dünyaya geldiği ilk günlerde de bu alışkanlığına devam eder ve tüm bir gün gözlerini açmadan uyuyabileceği gibi gecenin bir yarısı uyanıp bir daha uyumayabilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Bebek bezi nasıl değiştirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?