Bebekler için klasik müzik

Doğa sesleri ve klasik müzik bebek üstünde benzer etkilere sahiptir. Klasik müzik dinletilen bebekler psikolojik olarak sakin, uyumlu...

 

Müziğin insan psikolojisi üstüne olan etkileri her geçen gün daha fazla ortaya çıkıyor. Kimselerin daha anne karnında müziğe ilgi gösterdikleri ve iletişime geçtikleri biliniyor.

Doğa sesleri ve klasik müzik bebek üstünde benzer etkilere sahiptir. Klasik müzik dinletilen bebekler psikolojik olarak sakin, uyumlu, mutlu, sevecen gibi güzel duygularını ön plana çıkartır. Bilişsel gelişiminde matematiksel zekanın ve sosyal zekasının hızlı gelişmesine neden olur. Bedensel olarak ritim seslerine münasip el, kol, jest ve mimiklerin hareketlenmesini sağlamaktadır. Bundan dolayı büyük kas motor, küçük kas motor becerilerini arttırmaktadır. Kalemi yaşıtlarından daha önce güzel tutarlar. Kaşık ve çatalı daha iyi kullanarak kendi yemeklerini yiyebilirler. Müzik aleti çalmaya daha yatkın olurlar.

Bebek anne karnında sesleri işitmeye başladığı andan başlayarak sese tepki vermektedir. 26 haftalık olduğunda yani 7. aya doğru sesleri işitir. Bu uyarıcıların bebeğimizin üstündeki pozitif etkisi ritimlere bağlıdır. Aşırı gürültü, kavga, bağırış çağırış seslerinin olduğu ortamda dünyaya gelmiş bebek stresli doğar. Beslenme isteksizliğinden tutunda çok gaz sancısı ve devamlı ağlama krizlerine girer. Negatif gürültüler bebeği sıkıntıya yol açar.

Doğum öncesi anne karnında dinlediği müziği doğduktan sonrada hatırlayan bebeğimizin müzik kulağı gelişir. Kulaklıkları başınıza yerleştirir gibi karnınıza yerleştirmek suretiyle de bebeğe müzik dinletebilirsiniz. Dil gelişimi için enstrumanla beraber seste kullanılır ise daha erken konuşabilir.

 

Mozart dinletmenin bebekleri daha zeki yapacağına dair olan inanış " Mozart etkisi" olarak tanımlanır. Piyasada bebekler için özel hazırlanmış klasik müzik derleme cd leri satılıyor. Beethoven, Mozart, Vivaldi gibi sanatçılara ait klasik müzik eserlerine tek tek de sahip olabilirsiniz. Bebeğinizi klasik müzik eşliğinde büyütebilirsiniz.

Anne karnında, annenin organlarının işleyişinin çıkardığı sesler bebeğe huzur vermektedir. Annenin kalp atışlarının ritmi bebeği rahatlatır. Bu düzenli ritimler bebeğimizin kendini güvende hissetmesine imkan sağlar.

Klasik müziğin terapi etkisi de vardır. Bebeğe uyku vaktinden hemen önce ılık bir duş sonrası dinletilirse rahatlayıp daha çabuk uykuya dalabilir. Bitkilerde strese bağlı boya vermeyi engeller. Hayvanların verimliliğini arttırmaktadır. Örnek verirsek, ineklerden süt sağma öncesi klasik müzik dinletildiğinde daha fazla süt elde eden tesisler vardır. Hastalarda iyileştirici etkisi olduğu bilinir. Tiyatro oyuncusu, televizyonda program sunucusu Kenan Işık' a yoğun bakımda klasik müzik dinletildikten sonra tepki verdiğini haber bültenlerinde ailesi açıklamıştır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Göbek kordonu ne işe yarar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?