Bebek pudingi nasıl yapılır?

Bebekler pudingleri çok sever. Bu da ebeveynler için bu yiyeceği sağlıklı hale getirerek bebeğe meyve yedirmek konusunda bir avantaj ...

 

Sağlıklı beslenme bebeklerin bütün yaşamlarını etkileyen bir ayrıntıdır. O nedenle de hassasiyet gerektirir. Ama çok katı olmamak, yalnızca sağlıklı olmak açısından yiyecekleri değerlendirmek yerine arada lezzetli atıştırmalıklar da hazırlamak gerekmektedir. Üstelik bu lezzetli atıştırmalıklar da bazı küçük dokunuşlar ile sağlıklı hale getirilebilir. Mesela; muhallebi, puding veya tatlı yaparken şeker yerine bal ve pekmez kullanmak buna en iyi örnektir.

Bebekler için Puding Yapımı

Bebekler pudingleri çok sever. Bu da ebeveynler için bu yiyeceği sağlıklı hale getirerek bebeğe meyve yedirmek konusunda bir avantaj sağlamaktadır. Esasen puding hazırlamak için çokca değişik yol denenebilir. Çünkü alternatif fazladır. Örnek verilecek olursa; muzlu puding, muzlu-elmalı puding, fındıklı puding, çilekli puding gibi alternatifler üretilebilir.

Muzlu ve elmalı puding hem besleyici aynı zamanda hemen her bebeğimizin seveceği bir tat olmasından ötürü çokça tercih edilir. Muzlu-elmalı pudingi hazırlamak için öncelikle yarım bardağı dolduracak kadar muz orta kalınlıkta dilimlenir. Daha sonrasında yarım bardağı dolduracak kadar elma yıkanır. Kabukları soyularak küçük küpler durumunda doğranır.

Esmer şeker, bal veyahut pekmez meyvelere eklenmektedir. Eğer pekmez veya bal kullanılacak ise meyveler ılıklaştıktan sonra konulmalıdır. Son olarak isteğe bağlı olarak içine birkaç adet bebe bisküvisi de ufalanabilir. 

 

Hazırlanan meyveler yarım çay kaşığı tereyağının içerisinde sotelenir. Soteleme işlemi boyunca fazla bastırılmamaya özen gösterilmelidir. Aksi takdirde muzlar ezilir. Meyvelerin yumuşamasıyla yeterli soteleme yapılmış olur. Muz ve elmanın içine yarım kahve fincanı kadar süt veyahut su eklenmektedir. Bu vesileyle meyveler hafif akışkan bir özellik kazanmış olur. Süt-su seçimi bebeğimizin 1 yaşını geçip geçmemesiyle belirlenir. 1 yaş altı bebeklerde su kullanılmaktadır.

Bu aşamadan sonra meyvelerin içine yarım yemek kaşığı esmer şeker eklenmektedir. Lakin bu noktada daha sağlıklı yiyecek hazırlamak hedefleniyorsa iki değişik alternatif daha vardır. Onlar da bal yahut pekmez kullanmaktır. Pekmez, ek gıdaya geçen her bebekte kolayca kullanılabilirken 1 yaşını doldurmamış bebeklerde tercih edilmez. Bebeğimizin haline bakarak buna karar vermek en iyisidir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Detoks diyeti ne kadar süre uygulanmalıdır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?