Bebeğin tırnağı nasıl kesilir?

Bebeğimizin en sakin ve en mutlu zamanları karnının doyurulduğu veya emzirildiği zamanlardır. Bu dönemlerde da tırnakları rahatlıkla ...

 

Yeni doğan bir bebeğimizin tırnakları, sağlıklı olan bir insanınkinden daha kırılgandır. O neden ile bebeklerin tırnaklarının kesilmesi daha zordur. Yeni anne ve baba olmuş kişiler bu konuda sıkıntı yaşarlar. Korkak davranmak ve bebeğimizin canını acıtmaktan çekinmeleri hayli normaldir.

Bebeğimizin en sakin ve en mutlu zamanları karnının doyurulduğu veya emzirildiği zamanlardır. Bu dönemlerde da tırnakları rahatlıkla kesilebilir. Bebeğimizin tırnağını keserken iki kişi olunursa daha rahat olabilecektir. Mamayı anne yedirirken başka bir kişini tırnağıyla ilgilenebilir.

Bir bebeğimizin tırnağı nasıl kesilir?

Bir tırnak etinin kesilmesi gibi hallerde panik yapılmamalıdır. Tecrübesiz anne ve babanın ilk tırnak kesilmesi olayında böyle bir durumla karşılaşması anormal değildir. Olabildiği miktardai olabildiği ölçüde sakin ve soğukkanlı davranılmalıdır. Daha sonrasında küçük pamuk vasıtasıyla kanayan bölüm kapatılmalıdır. Zaten kanama birkaç dakika içinde duracak ve kan pıhtılaşacaktır. Unutulmamalıdır ki bu biçimde küçük kazalar olabilir. Zaman geçtikçe bu konuda tecrübe kazanılacaktır. Bebeğimizin tırnaklarının kesilmesi problem olmaktan çıkacaktır. 

Bebeğimizin tırnağını kesmek için münasip vakitler tercih edilmelidir. Örnek verilecek olursa banyodan sonra kesmek iyi bir zamanlama olur. Banyodan sonra bebeğimizin tırnak yapısı  yumuşamış olur. Ek olarak bebek banyodan sonra sakinleşir. O yüzden tırnaklarını kesmek daha kolay hale gelir.

 

Bebeğimizin tırnakları için özel makas kullanılmalıdır. Bunu yapmak için üretilen yuvarlak uçlu bebek makasları tercih edilebilmektedir. Tırnağı keserken yöntem basittir. Yalnızca bebeğimizin hareket etlenmelerinin en düşük olduğu seviye ayarlanmalıdır. O yüzden bebeği tutan birinin olması kolaylık sağlamaktadır. Tırnağı kesme işlemine gelindiği zaman ise hayli rahat davranılmalıdır. Bebeğimizin parmağından sıkıca ama acıtmayacak biçimde tutulmalıdır. Tırnak eti hafifçe geriye doğru itilerek tırnak kesilmelidir. Bu işlem bütün parmaklar için benzer halde tekrarlanmalıdır. Tırnağın dipten kesilmemesine dikkatli olunması gerekir. Ek olarak el tırnakları kavisli kesilmelidir. Ama ayak tırnaklarını küt kesmeye özen gösterilmelidir. Bunun nedeni daha küçükken tırnak batmasının oluşmamasıdır.

Bebeklerin el tırnakları, ayak tırnaklarına oranla çabuk uzar. Hareketlerini daha kontrol edemedikleri için, çoğu kez yüzlerini çizerler. Bunu yapmak için tırnakların kesilmesi gerekmektedir. Eğer kesilebilecek uzunluğa ulaşmadıysa eldiven takmak iyi bir çözüm olabilecektir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Fitness ile kalça nasıl çalıştırılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?