Barbekü nasıl temizlenir?

Her kullanımdan sonra barbeküyü temizleyin. Barbekü henüz ılıkken temizlemek çok çok kolaydır. Barbekü soğudukça ızgaranın üstündeki ...

 

Mangal keyfinin sonrasında barbekünün temizlenmesi vyorucu ve istenmeyen bir iş olarak görünebilir. Ama, açık havada kullanılan barbekülerin  sezon başında, sonuç kısmında ve her kullanımdan sonra temizlenmesi sağlıklı ve uzun bir zaman kullanım için gereklidir. Devamlı temiz tutulan barbekü, uzun zaman iyi halde kalır ve pişirdiğiniz yiyeceklerin lezzetli olmasını sağlamaktadır.

Gazlı Barbeküler

Gazlı barbeküleri temizlemek için gaz bağlantısını kapatın. Barbeküyü kullandıktan sonra yeteri kadar soğumasını bekleyin.

Barbekü henüz ılıkken ızgaranın üstüne sprey şişesine koyduğunuz bitkisel yağdan püskürtün.

Gerekirse ızgarayı çıkartıp tel bir fırça ya da spatula ile gıda artıklarını ve biriken yağ tabakasını kazıyarak temizleyin.

Ilık ve nemli bez ile fırçaladığınız teli güzelce silin. Kullandığınız bezin, ızgaraya yapışmaması için tüy bırakmayan bir bez olmasına dikkat gösterin.

Her kullanımdan sonra barbeküyü temizleyin. Barbekü henüz ılıkken temizlemek çok çok kolaydır. Barbekü soğudukça ızgaranın üstündeki ve barbekünün içindeki atıkları temizlemek zorlaşır. Her kullanım devamında ızgara telini fırçalamak, kirlerin birikmesini önlemeye yardım etmektedir. Böylece sonraki kullanımlarda, temizlik işlemlerini daha kolay hale getirebilirsiniz.

Yağ ve gıda artıklarından arındırılmamış ızgara ekipmanları, yanma sürecinde duman oluşturmaktadır. Besinlere kolay bir şekilde nüfuz edebilen duman hem besinlerin lezzetini aynı zamanda sağlığınızı negatif etkileyebilir.

 

Kömürlü barbeküler

Barbekünün ızgara bölümünü çıkartıp içindeki kömür, odun, kül gibi atıkları boşaltın.

Zemine yapışan gıda artıklarını temizlemek için fırça veya metal bir spatula kullanın.

Ilık ve nemli bez ile fırçaladığınız teli güzelce silin. Kullandığınız bezin, ızgaraya yapışmaması için tüy bırakmayan bir bez olmasına dikkatli olun.

Tel üstünde kalın bir yağ tabakası var ise henüz ılıkken nemli gazete kağıdına sarın ve bir gece bu biçimde bekletin. Ertesi gün kirlerin yumuşadığını ve fırçalama ile kolay bir şekilde döküldüklerini görebilirsiniz.

Temizlik tamamlanınca ızgara teline bitkisel yağ püskürtüp, temiz bez ile silip kaldırın. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Pide nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?