Balzamik sirke nerelerde kullanılır?

Salata sosu olarak kullanımı çokça tercih edilen balzamik sirke, nerede ise bütün salatalara yakıştığı gibi bilhassa taze akdeniz yeş...

 

İtalyan mutfağında sıkça kullanılmış olduğu gibi artık yavaşçacık Türkiye'de de yaygınlaşan balzamik sirke, kendine özel tadıyla salata ve yemekleri zenginleştiren bir sirke türüdür. Bu sirke türü alışılagelmiş sirke tadının tersine daha yumuşak ve yoğun bir tat barındırır.

Balzamik Sirkenin Salatalarda Kullanımı

Salata sosu olarak kullanımı çokça tercih edilen balzamik sirke, nerede ise bütün salatalara yakıştığı gibi bilhassa taze akdeniz yeşillikleri ve roka üstünde gezdirilerek tüketildiğinde lezzetini yalın halde sunar. İçinde ızgara tavuk, peynir gibi tatlar barındıran salata çeşitleri ile de gayet lezzetli bir tat yakalayacaktır. Özel olarak üstünde bir nebze balzamik sirke gezdirilmemiş bir sezar salata, balzamik sirkeyi tanıyan ve damak tadına yakıştıran kimseler için eşsiz bir lezzettir. 

Balzamik sirkenin tüketilebilmektedir hale gelmesi için fermante işlemi sonrası takriben 10 - 12 sene arası dinlenme sürecinden geçmesi gerekmektedir. Bu sirkenin de ne derece kaliteli olduğu diğer sirke çeşitleri gibi ne kadar yıllandığıyla ilgilidir. Yapım aşaması uzun ve zahmetli olması ile beraber hammaddesi olan üzüm de sadece İtalya'nın Mondena bölümünde yetişen beyaz trebbiano üzümüdür.

Tavuk Yemeklerinde Balzamik Sirke Kullanımı 

Balzamik sirkenin kırmızı et ile kullanımının yanında tavuk yemeklerinde de kullanımı yaygındır. Özel olarak ızgara ve tava gibi pişirme yöntemleri ile hazırlanmış tavuk eti üstünde bir nebze balzamik sirke gezdirilerek servise kullanıma hazır duruma getirilebilir. Tavuk etinin pişirilme işleminden hemen önce üstünde bir tutam kekik serpilmesi, sonrasında bir nebze zeytinyağı ve birkaç damla balzamik sirke ile harmanlanması tavuğa akdeniz mutfağı esintisi kazandıracaktır. Balzamik sirke salatalar ve etler ile kullanılabileceği gibi kremalı sebze çorbalarıyla da yakışır. 

 

Balzamik Sirkenin Et Yemeklerinde Kullanımı 

Balzamik sirkeyi sadece salata sosu olarak düşünmemek gerekmektedir. Çünkü bu sos diğer sirke çeşitlerinin tersine ana yemekten başlangıca, çorbadan salataya çok yemekte kullanılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse; tavada pişirilecek kırmızı etin marine işleminde, isteğe göre diğer malzemelerle bir nebze balzamik sirke kullanıldığı zaman et daha lezzetli olabilecektir. Tavada pişirilecek et ve karamelize edilecek soğan gibi malzemelerle de balzamik sirke kullanılabilmektedir 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Peynirli sandviç nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?