Bahreyn'de nerelere gidilir?

Bu müzede Bahreyn’in geçmişten bugünümüze kullandığı paraları görebilirsiniz....

 

Bahreyn krallıkla yönetilen Asya’da Basra Körfezi’nde bulunan 1.250.000 nüfuslu bir ülkedir. Ülkenin üçte birini göçmenler oluşturur. Bu göçmenler bilhassa Asyalı İranlı veyahut Türk’tür. Bahreyn Arapçada iki denizin arası anlamına gelir. Biraz tarihinden bahsetmek gerekirse Bahreyn 1781 senesinden beri El-Halife ailesinin yönetimi altındadır ve bağımsızlığını 1971 senesinde kazanmıştır.

Para Müzesi

Bu müzede Bahreyn’in geçmişten bugünümüze kullandığı paraları görebilirsiniz.

Kuran’ın Evi

Bu müze el yazması Kuran’lardan oluşur benzer zamanda bu yapı cami, okul, kütüphane ve oditoryum içerir. Bu müzede çok eski tarihlerden ve günümüz tarihinden farklı el yazması Kuran’ları şurada bulabilirsiniz.

Yıl boyu yapılan etkinlikler

Bahreyn’de yapılmış olan en ilgi çekici etkinlik tabİi ki Formula 1 yarışmasıdır. Dünyanın en fazla izlenen motor sporlarından olan Formula 1’in Bahreyn ayağı çoğunlukla nisan ayında düzenlenmektedir. Bahreyn’e gitmek için hayli iyi bir neden olan Formula 1’in Bahreyn ayağı hayli çekişmeli bir yarış olur.

Bahreyn’de inci sanayisinin çok gelişmesinden ötürü mücevher yaparken da hayli iyi bir sanayiye sahiplerdir. Her yıl Bahreyn’de Arap mücevher sergileri düzenlenmektedir. Bunların yanında Bahreyn’de dünyaca ünlü at yarışlar festivaller ve fuarlar düzenlenmektedir.

Bahreyn üç büyük ve takriben 30 küçük adadan ortaya çıkmaktadır ve yüzölçümü çoğu ülkeye göre hayli küçüktür. İktisadi olarak güçlü ülke olan Bahreyn geçimini yakın geçmişimize kadar petrol ve inci üretiminden sağlamaktaydı ama ülkede petrol gittikçe azaldığı için turizme de yönelmeye başladılar. Ülkede kadınların çalışması yasaktır ve para birimi olarak Bahreyn Dinarı kullanılır. Bir Bahreyn Dinarı yaklaşık 9 Türk Lirası etmektedir. Bahreyn’e yaz mevsimindeki aylarda gitmemeniz önerilir çünkü yazın hava sıcaklığı 45 - 50 dereceyi buluyor. Bahreyn’e gitmek için en iyi aylar ekimle mart arasıdır.

 

Bahreyn’e ülkemizden direkt uçuşlar yapılmaktadır, bu uçuşlar bilhassa başkent Manama’ya gerçekleşmektedir. Bahreyn’de deniz doldurulduğu ve benzer zamanda bir liman kenti olmasından ötürü ülkede denize girilecek bölüm sayısı çok kısıtlıdır. Denize sahil şeridinde bulunan kafelerden ve otellerden girebilirsiniz.

Ülkede görülmeye değer birkaç adet müze vardır bunlar; Kuran’ın evi müzesi ( Balt Al Qur’an), İnci Çıkarma müzesi, ( Museum of a Pearl Diving), Petrol Müzesi, Para Müzesi ve Ulusal Müze’dir.

Gece hayatı

Bahreyn’deki gece hayatı diğer Arap ülkelerine göre hayli farklıdır. Ayrıca diğer Arap ülkelerinden hayli Arap turist çekmektedir. Ünlü bar, restoran zincirlerinden olan Hard Rock kafeyi Bahreyn’de de görmeniz mümkün. Benzer zamanda otellerin gece kulüplerinde sınırsız alkol tüketimine olanak sağlanmaktadır. Bu gece kulüplerinde genel olarak Doğu Asya ve Güney Asya’dan gelen kadınlar çalışmaktadır.

 

İnci Çıkarma Müzesi

Bu müzede Bahreyn’in en ehemmiyetli geçim kaynaklarından biri olan incilerin nasıl çıkarıldığını anlatmaktadır. İnci çıkarmanın tarihi ve kullanılan aletler hakkında genel bilgileri orada bulabilirsiniz.

Ulusal Müze

Ülkedeki en ilgi çekici müzedir. 1988 senesinde açılmıştır ve hayli görkemli bir binası vardır. Bünyesinde dokuz galeri, eğitim salonu, hediyelik dükkan, idari ofisler ve laboratuvarları barındırır. Bu müzede Bahreyn’in 6000 senelik geçmişini görebilirsiniz. Benzer zamanda bu müzede kimi zaman türlü sergiler açılmaktadır.

Fatih Cami

Bahreyn’in en ünlü camisidir. Hayli büyük olan bu cami gösterişten uzaktır. Bunun nedeni ise dinde gösterişin olmaması olarak gösterilmektedir. Dini çok hoşgörülü bir biçimde yaşamaktadırlar.

Petrol Müzesi

Bu müzede yine Bahreyn’in ekonomisinin temel taşlarından biri olan petrolün nasıl çıkarıldığını ve nasıl işlendiğine dair bilgiler bulabilirsiniz. Petrol kuyuları, sondaj aletleri ve kullanılan teknolojiye içeren sergilerle keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Sicilya nasıl gezilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?