Baharatlar nasıl saklanır?

Bir çoğumuz baharatlarımızı pratik kullanım için mutfak raflarımızda muhafaza ediyoruz ve yine çoğumuz yemek hazırlığı esnasında kull...

 

Yemek yapmayı da yemeyi de sevenler için baharatların önemi tartışılmaz. Ama, az miktarlarda kullanıldıklarından, uzun zaman saklamak zorunda olduğumuz baharatların tazeliklerini ve aromalarını kaybetmemeleri için nasıl muhafaza edileceklerini bilmek gerekiyor.

Işık, hava, nem ve ısı baharatların çabuk bozulmasına neden olur. Bu nedenle baharatlarınızı kuru ve karanlık alanlarda muhafaza etmeniz gerekiyor. Eğer baharatlarını cam kaplarda saklarsanız ışığa maruz kalacaklardır. Baharatlık seçiminizde ışığı geçirmeyecek çelik kapları tercih edebilirsiniz. Ek olarak baharatlarınızı fırın veya ocak gibi aletlerin yakında konumlandırmamaya da özenli olun

Eğer baharat satın alır iken büyük ölçüde alıyorsanız, uzun zaman muhafaza etmek için en iyi yol buzdolabı içinde saklamak olabilecektir. Çektirmeden aldığınız baharatları buzdolabı içinde üç sene kadar saklamak mümkün. Çekilmiş baharatlar ise 6 ay kadar saklanabiliyor. Ama siz yine de baharatlarınızı küçük miktarlarda almaya .

Lezzetini ve aromasını kaybetmiş baharatları kullanmamak önemli. Baharatların eskiyip eskimediğini takip etmenin en kolay yolu her baharatın bulunmuş olduğu kabın üzerine satın aldığınız tarihin yazılı olduğu bir etiket yapıştırmak olabilir. Baharat rengini ve kokusunu kaybetmeye başladığı zaman ise onu artık atma zamanınız gelmiş demektir.

Baharat satın alır iken çekilmiş olanları tercih etmeyin. Çekilmiş baharatların aşağı yukarı üç aylık ömrü olur. Adet biçimindeki baharatlar daha uzun zaman tazeliklerini korurlar. Türlü baharat değirmenleri yahut öğütücü türlü aparatlar vasıtasıyla baharatlarınızı evde az ölçüde çekip kullanabilirsiniz.

 

Bir çoğumuz baharatlarımızı pratik kullanım için mutfak raflarımızda muhafaza ediyoruz ve yine çoğumuz yemek hazırlığı esnasında kullandıktan sonra sürekli baharatlıkların kapaklarını açık bırakabiliyoruz. Bu da baharatların kısa zaman içinde aromalarını kaybetmelerine neden olduğundan onları doğru biçimde muhafaza etmek önem taşıyor. İşte size bu konuda yardım eden olacak birkaç ipucu:

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Spa tarzı banyo için basit ipuçları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?