Badem yağı nasıl kullanılır?

Eğer saçınız boyalı, röfleli veya yıpranmışsa saçlarınızın ucuna uygulamalısınız ve iki saat beklemelisiniz. Yıkamadan önce de badem ...

 

Badem yağı, çok fonksiyonlu bir yağdır. Yani saçtan bireysel bakıma kadar çokca şey için yararlıdır. Kullanırken ilk önce dikkatli olmanız gerekli olan, orijinal olmasıdır. Orijinal olup olmadığını anlamak için rengine bakmanız gerekmektedir. Eğer aldığınız badem yağı açık sarıysa ve tadına baktığınızda ağzınızda hemencecik dağılıyorsa orijinal demektir.

Eğer saçınız boyalı, röfleli veya yıpranmışsa saçlarınızın ucuna uygulamalısınız ve iki saat beklemelisiniz. Yıkamadan önce de badem yağı olan bölüme saç kremi sürerseniz daha kolay arındırabilirsiniz.

Saç derinize veyahut saçlarınıza bakım uygulamak ister iseniz de badem yağından yararlanabilirsiniz. Eğer saç derinizde kullanacaksanız ölçünüz ‘bir tatlı kaşığı’ olmalıdır. Bu ölçüdeki yağı, saç derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Hamilelik çatlakları da badem yağı vesilesiyle düzelebilir. Yani badem yağı, bu soruna da iyi gelmesiyle bilinir. Ayrıca çoğu kadın, gebelikte badem yağı kullanır ve oluşabilecek çatlaklara karşı en baştan önlem alır. Ek olarak badem yağını kakao yağıyla karıştırırsanız sonucun daha da etkili olacağını söylemeden geçmeyelim.

Eğer cildinize uygulayacaksanız kararında bir oranda kullanmalısınız. Çünkü fazlası zararlıdır ve tüylenmeye de neden olabilir. O neden ile tüylenme riski olan kısımlarda daha da dikkatli davranmanız gerekmektedir. Uygulama esnasında da badem yağını cildinize masajla yedirmeniz gerekmektedir.

 

Badem yağı, kaş ve kirpik bakımı için de sürekli kullanılmaktadır. Ayrıca çoğu kuaför, kaşlarını gürleştirmek isteyen kadınlara badem yağı sürmelerini önerir. Bir veya iki damla kaşa sürülen, boş bir rimel kutusuna dökülerek de kirpiklere uygulanan badem yağı, her iki bölüme de gür görünüm vermektedir. Ayrıca kaş ve kirpik kısmında daha da iyi sonuçlar almak istiyor iseniz badem yağını Hint yağıyla beraber kullanmanız önerilmektedir. Badem yağı, daha gür çıkması istenen sakal ve bıyık bakımında da kullanılabilmektedir.

Ellerinizin çatlamasından şikayet ediyorsanız yine imdadınıza badem yağı yetişecek demektir. Bu soruna çözüm bulmak için de 50 gram gliserin, 30 gram badem yağı, 30 gram kolonya ve iki çorba kaşığı pudrayı karıştırmanız yeterli. Ama öncesinde, bu karışımı yapacağınız kaba iki limon sıkmalısınız. Devamında karışımı ellerinize sürüp 15 dk temiz poşetin içerisinde bekletmeniz yeterli olabilecektir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kahverengi lekeler için patates maskesi adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?