Badem sütünün faydaları

Badem sütünün üretildiği badem, potasyumun zengin kaynağı olması nedeni ile normal kan basıncı ve kalp fonksiyonlarını korumada gayet...

 

Badem sütü, bademden elde edilir ve lezzet olarak inek sütüne benzemektedir. İnek sütüne alternatif olarak tüketilen badem sütü vejetaryenler tarafından da tüketilmektedir. Ek olarak diyetlerde de kullanılır. Sağlık açısında da yararları çok fazladır.

Badem sütünün faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Badem sütü sindirimde sıkıntı yaşayanlar için gayet yararlıdır.

İyi bir magnezyum kaynağı olan badem yağı, paratiroid bezinin çalışmasına destek olur ve bu vesileyle kemik sağlığı açısından fayda sağlayan hormon üretilmesine yardım etmektedir.

Badem yağı, bağışıklık sistemi için önemli olan selenyum ve hücre zarlarının korunmasını sağlayan bir antioksidan görevi gören E vitamini içermektedir.

Hücrenin hasar görmesini engeller.

Doymamış yağla dolu olması nedeni ile kalp hastalıklarını azaltmada etkisi vardır.

Vücudumuzun onarımı ve büyümesinde etkili olmaktadır.

Kalp ve damar sağlığı için ihtiyacımız olan flavonoidlerin önemli kaynaklarından biridir.

Diş ve kemiklerin sağlıklı olmasından etkili olan manganez içermektedir.

Badem sütünün üretildiği badem, potasyumun zengin kaynağı olması nedeni ile normal kan basıncı ve kalp fonksiyonlarını korumada gayet etkilidir.

Badem sütü, inek sütünden kalori yönünden daha düşüktür. Kilo vermek isteyen kimseler için bu özelliğiyle daha fazla tercih edilir. Lif içermesi ile sindirim sistemine katkı sağlamaktadır ve metabolizmanın çalışmasını hızlandırır.

 

Badem sütünün faydalarını bu biçimde sıraladık. Lakin badem sütü kullanımından önce bilinmesi gerekenler vardır. Badem sütü alerji riski taşıdığı için 2 yaşından küçük çocuklara önerilmez. Alerjik bir bünyesi olan çocuklar için badem sütü tüketilmemesi gerektiği önemlidir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Gebelikte sigaranın zararları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?