Azerbaycan nasıl bir ülkedir?

Azerbaycan'a gitmek isteyen Türk vatandaşları pasaportu ile 30 günlük giriş vizesi ile gidebilirler. Giriş vizesi alınan yerler Bakü'...

 

Türkiye'nin kardeş ülkesi olan Azerbaycan eşsiz güzellikleri barındırır. Güney Kafkasya'da yer bulan bu ülkenin doğusunda Hazar Denizi, batısında Ermenistan, kuzeyinde Rusya, güneyinde İran yer bulur. Türkiye güneybatısındadır ve aralarında 17 km'lik sınır vardır.

Azerbaycan - Türkiye vize durumu

Azerbaycan'a gitmek isteyen Türk vatandaşları pasaportu ile 30 günlük giriş vizesi ile gidebilirler. Giriş vizesi alınan yerler Bakü'de Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı, Gence Uluslararası Havalimanı, Nahçivan Uluslararası Havalimanı ve Türkiye - Azerbaycan (Dilucu-Sederek) sınır kapısıdır. İhtiyaç duyulan evraklar başvuru formu, pasaport aslı ve kimlik evrakları olan sayfanın kopyası, 2 adet fotoğraf, 10 ABD dolarıdır.

Azerbaycan'ın ekonomik yapısı

Azerbaycan dünyanın çok önemli petrol üreticilerinden biridir ve ekonomisinin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Doğalgaz ekonominin en ehemmiyetli gelir kaynaklardan birisini oluşturur. Verimli tarım toprakları Aras ve Kura nehirleri çevresindedir ve ülke topraklarının %7'si tarıma elverişlidir. Yetiştirilen ürünler arasında meyve, pamuk, çay, tütün ve üzüm vardır. Ülkede hayvancılık ve arıcılık gelişmiştir. Azerbaycan turizm alanında son dönemlerde popüler bir ülke şekline gelmiştir. Böylelikle turizm ekonominin en ehemmiyetli elemanlarından biri olmuştur.

Azerbaycan'da konuşulan diller

 

Azerbaycan'ın resmi dili Azerice'dir. Azerice Türk Dil Ailesi'nin Oğuz grubunda yer bulur. Benzer dil grubunda yer aldıkları için Türkçe, Kaşkayca ve Türkmence ile yakın bir bağı bulunur. İngilizce ve Rusça dilleri iletişim ve eğitimde kullanılır.

Azerbaycan'ın önemli şehirleri

Başkent Bakü, Kafkaslar'ın çok önemli şehirlerden biridir. Çokca kültürel şeyleri barındıran bu şehir benzer zamanda önemli bulunan bir ticaret merkezdir. Lenkeran, Gence, Sumgayt, Mingeçaur diğer en ehemmiyetli şehirleri arasındadır.

Başkenti Bakü'dür. Yönetim biçimi üniter bir anayasal cumhuriyettir. Para birimi Manat'tır. Azerbaycan'ın yüzölüçümü 86.600 km²'dir. 2014 sayımına göre ülkenin nüfusu 9.552.500'dür. Nüfus Azeriler, Ermeniler, Ruslar'dan oluşur. Azerbaycan Türkleri nüfusun büyük bir kısmını oluşturur ve Müslümanlardır.

Azerbaycan'ın iklim özellikleri

Azerbaycan'da ılıman iklim vardır. Yüksek dağlarda ve ovalarda ise sert bir iklim vardır. Bu yerlerde kış sert ve soğuk geçmektedir. Senelik averaj sıcaklığı 10°C'dir. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Sudan nasıl bir ülkedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?