Ayvalık'ta nerede denize girilir?

Bu seçeneklerin yanında Çataltepe Plajı’nda da yüzülebilir. Temiz denizi ve hareketli ortamı ile konuklarını en iyi biçimde ağırlayan...

 

Deniz sezonunu iyi değerlendirmek ve unutulmaz bir tatil yaşamak istiyor iseniz şimdiden plan yapmaya başladığınızı düşünerek size münasip seçenekleri sıralayalım dedik. Temiz, pırıl pırıl ve serin sularda yüzmenin ayrıcalığını yaşamak isteyenlere, eşsiz coğrafyamızda çok seçenek sunabiliriz. Bu seçeneklerden biri de Balıkesir’in Ayvalık ilçesi. Koyları, sokakları, temiz havası, doğası ve tarihiyle açıkça bir film setini andıran Ayvalık, deniz tutkunları için de gayet güzel alternatifleri sınırları içerisinde barındırıyor.

Bu seçeneklerin yanında Çataltepe Plajı’nda da yüzülebilir. Temiz denizi ve hareketli ortamı ile konuklarını en iyi biçimde ağırlayan Çataltepe Plajı, Cunda Adası’nın en bilinen plajlarından sadece biridir. Seçenekler arasında bir de Ayvalık’tan hareket eden otobüs, taksi veyahut minibüslerle gidilebilecek Duba Plajı bulunuyor. Türkiye’nin ilk boğaz köprüsüne de yakın olan Duba Plajı, küçük ve temiz kumsalı hasebiyle konuklarını kendisine hayran bırakmayı başarıyor.

Ayvalık ilçe merkezinde denize girmek ne yazık ki mümkün değil. Çünkü teknelerin merkezdeki sahilde olması ve denizi kirletmesi nedeni ile ilçe merkezinde yüzülmüyor. Ama ilçenin konumu, koylarının fazlalığı, plaj zenginliği bu hali dezavantaj olmaktan çıkarmak için yeterli bir neden.

Pateriça Plajı da sakinliği ve sığ deniziyle bilhassa küçük çocuklu ailelerin tercihleri arasında yer alıyor. Pateriça’ya, Ayvalık’tan hareket eden minibüslerle gidilebiliyor.

 

Yüzmek için Ayvalık’taki seçenekler, sadece tekne turuna çıkınca görülebilecek koylarla sınırlı değil tabii ki. Ayvalık ilçe merkezine sekiz kilometre uzaklıktaki Sarımsaklı Plajı da bölgenin en ideal yerlerinden biri. Yüzmeyi, denizin kıyısında olmayı ve doğayı sevenler için çok güzel bir alternatif olan Sarımsaklı Plajı, temizliğiyle de ünlü. Yedi kilometre uzunluğunda, 100 metre genişliğinde bir plaja sahip olan Sarımsaklı, ek olarak çok tesise de sahip. Tesisler arasında bolca kafe ve restoran bulunması da kısma özgü taze balıkları yemeniz için ideal seçenek yaratıyor. Sarımsaklı Plajı’nın sonrasında da Badavut Plajı yer alıyor. Çok temiz denizi ve ince kumlu plajıyla her sene çok miktarda deniz tutkununu ağırlayan Badavut, Ege’de tatil yapmanın keyfine varmanızı ve bu ayrıcalığı içinizde hissetmenizi sağlayacak.

İlk başta tekne turuna çıkıp Ayvalık’ın mükemmel koylarını görebilirsiniz. Açıkça bir akvaryumu andıran koylarda yüzerken ayaklarınızın arasından geçen balıkları görecek, çok temiz suda yüzmenin ayrıcalığını yaşayacaksınız. Tekne turunda fevkalade doğayla baş başayken bir yandan da Ortunç Koyu, Akvaryum Koyu, Cennet Koyu, İncirli Koyu, Ali Bey Koyu, Tımarhane Koyu’nda yüzmenin keyfini çıkaracaksınız. Tekne turu hasebiyle Ayvalık’ın harikulade koylarına hayran kalacağınızı, ayrıca ortama doyamadan koylardan ayrılacağınızı söyleyebiliriz.

 

Denize girmek için gidebileceğiniz bir başka yer de Altınova. Ayvalık’ın sınırlarında yer bulan Altınova, çok temiz plajlarıyla ünlü. İlçe merkezine 13 kilometre mesafede yer bulan Altınova, benzer zamanda piknikçilerin de gözdesi. Ormanın kıyısında yeşile ve maviye doyacağınız Altınova’da, doğanın koynunda olmanın huzurunu yaşayacaksınız.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Arkeoloji müzesi nasıl gezilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?