Aylara göre bebek gelişimi

Artık sağından soluna dönebilir. Mimikleriyle sevindiğini ifade edebilir. Destekle oturabilir. Gece uykuları düzene girer. Kimi bebek...

 

Anne baba olarak bebeğimizin gelişimsel sürecinde sahip olduğumuz bilgiler bizi yönlendirecek ve doğru adımlar atmamızı sağlayacak. O durumda şimdi bebeğimiz için öğrenme zamanı.

4. ayda bebekler neler yapar?

Artık sağından soluna dönebilir. Mimikleriyle sevindiğini ifade edebilir. Destekle oturabilir. Gece uykuları düzene girer. Kimi bebekler gece boyu uyur. Oyunlardan çok hoşlanır. Duygulara karşılık vermeye başlar. Gülümserseniz güler, kızgın bakarsanız ağlamaya başlar.

2. ayda bebekler neler yapar?

Gözleriyle hareket eden nesneleri takip eder. Annesinden başka sesleri de tanımaya başlar. Devamlı yumuk tuttuğu ellerini açmaya başlar. Eline aldığı her şeyi ağzına götürür ve emmek ister. Tanıdık biri tarafından kucaklanırsa sakinleşir. Gece uykuları düzene girmeye başlar. Başını artık daha uzun zaman dik tutabilir.

10. ayda bebekler neler yapar?

Merdivene tırmanabilir. Ama inemez. Eşyaları oyuncak yapar ve oynar. Tuvalete bir şeyler atmaktan hoşlanır. Müzikten çok hoşlanır. Sesinizi taklit eder.

1. ayda bebekler neler yapar?

Emme ve yutma hareketleri yapar, ellerini yumruk şekline getirebilir, ağzına sokabilir. Sizin sesinizi dinler.  Çoğunlukta uyur, 2 – 3 saatte bir emmek ister. Başını ara sıra dik tutabilir.

5. ayda bebekler neler yapar?

Agulamalar artar, onunla konuşursanız o da size agulayarak karşılık vermektedir. Hem duyduklarını aynı zamanda gördüklerini taklit etmeye başlar. Bu sebeple kendine munhasır ve çok sevimli sesleri vardır. Elindeki oyuncağı bir elinden diğerine kolaylıkla geçirebilir. Uyku saatleri tümüyle düzene girer. Hareketleri artar. Yataktan düşmeler böyle anlarda başlar. Emekleme benzeri hareketler yapar.

 

12. ayda bebekler neler yapar?

Yerinde durmak istemez, yürür, koşar. Top oynamayı çok seçer. Favori oyuncağı vardır. Onunla uyur. Uykuya direnir. Nesneleri iterek yer değiştirir. Arkadaş oyunlarını çok sever. Ama paylaşmayı sevmez. Kuralları tanımaya başlar.

8. ayda bebekler neler yapar?

Desteksiz oturur, hızlı emekler, oyun arkadaşlarını çok sever. Anneye ilgi iyiden iyiye artar. Daha önce gördüklerini hatırlar. Tırmanmak favori hareketidir. Korkusuzca davranır. Çiğner, rahat bir biçimde tutar, kavrar. Kendisi yemek ister. Sizi taklit zamanı zirvededir.

3. ayda bebekler neler yapar?

Mimiklerini kullanır, daha fazla güler, daha az ağlar ve yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Artık oyuncaklardan hoşlanmaya başlar. Özel olarak çıngırak gibi ses çıkaran oyuncaklar ilgisini çeker. Yalnızca gözüyle izleme zamanı sona ermiştir. Artık nesnelerin gittiği yöne doğru başını çevirmeye başlar. Nesnelerin ve renklerini bütün ayrıntılarıyla görüp seçmeye başlar.

7. ayda bebekler neler yapar?

Türlü emekleme tarzları geliştirir. Tutunarak kalkabilir. Artık çevreyi tanır ve sosyal olmak ister. Kendince kelimeleri taklit eder. Oyuncaklarını atmaya bayılır. Meraklıdır, çekmece karıştırma dönemidir.

 

6. ayda bebekler neler yapar?

Emekler, kısa süreli de olsa oturur. Yanına yastık koyup destek olmayı deneyin. “Attım aldım” oyunlarından özel olarak hoşlanır. “ Cee ee” oyunlarına kahkahalarla güler.  Elleriyle yemek yemeye çalışır. Anne baba mama gibi sözcükleri tanır.

Bebekler inanılmaz bir hızla büyürler. Öyle ki bu büyüme bizi şaşkına çevirir. İşte doğum anından başlayarak ilk 12 ayda büyüme süreçleri. 

9. ayda bebekler neler yapar?

Oynamak için oyuncakları sınıflar küpler, toplar gibi. Eline bir anahtar aldığında deliğe sokulacağını bilir. Cümleleri anlar, uygular.  Ağlayan birini gördüğünde o da ağlar. Etrafa ilgisi üst seviyededir.

11. ayda bebekler neler yapar?

Nesnelerin şekillerini fark eder, büyük ve küçüğü ayırır. Ayaktayken yavaşça oturabilir. Kitaptaki resimlere bakar, hikaye dinlemekten hoşlanır. Basit kelimeleri söyler. Sizin anlattıklarınızı uzun uzun dinler, bundan hoşlanır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Diş buğdayı partisi nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?