Ayçekirdeğinin faydaları

Ay çekirdeği iyi bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum, kalp krizi ve felç riskini azaltmanın peşi sıra, astım, tansiyon sorunları ve m...

 

Bir avuç ay çekirdeği, açlığınızı bastırmakla kalmaz; yüksek miktarlardaki E vitamini, magnezyum ve selenyum içeriğiyle sağlığınız için de yararlıdır.

Magnezyum Sinirler, kaslar ve kan damarları

Ay çekirdeği iyi bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum, kalp krizi ve felç riskini azaltmanın peşi sıra, astım, tansiyon sorunları ve migrenden kaynaklı baş ağrıları önlemede etkili maddedir.

Magnezyum vücutta sağlıklı kemik ve enerji üretimi için gereken maddelerin başında gelir. İnsan vücudundaki magnezyumun üçte ikisi kemiklerde bulunmaktadır. Sinir ve kas tonusunu düzenlemeye yardım eden magnezyum vücudumuzdaki kalsiyumun dengelenmesini sağlamaktadır. Fazla kalsiyum emilimini engelleyerek, sinirler, kan damarları ve kasların sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.

E vitaminin iltihap önleyici ve kardiyovasküler faydaları

E vitamini benzer zamanda, kolon kanseri riskini, menopoz dönemindeki kadınlarda sıcak basma sıklığını azaltır ve diyabetik komplikasyonların gelişme riskini önlemektedir.

Astım, osteoartrit, romatoid artrit gibi hastalıklarda, semptomların azaltılmasında anti-inflamatuar etkilere sahiptir.

E vitamini benzer zamanda kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde önemli görülen bir rol oynar. E vitamini, kandaki kolesterol parçacıkları içerisinde bulunan ana antioksidanlardan biridir. Kandaki kolesterolü oksidize eden serbest radikallerin zararlı etkilerini önlemeye yardım eden olur. Yeterli E vitamini tüketimi kalp krizi gibi hastalıklara yakalanma riskini ciddi anlamda azaltır.

 

Ayçekirdeği, E vitamini için muhteşem kaynaktır. Yağda çözünen E vitamini, antioksidan etkilere sahiptir. Hücre zarlarına zarar veren serbest radikallerin etiklerinden korur.

Fitosteroller ve Kolesterol

Fitosteroller, kolesterollere çok benzer kimyevi yapıya sahip, yalnızca bitkilerde bulunan ve suda çözünmeyen bileşiklerdir. Sindirim sırasında kolesterol emilimini engelleyerek, kandaki kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcı olur. 100 gr. ay çekirdeğinde 270-289 mg fitosterol bulunmaktadır 

Kansere karşı Selenyum

Selenyum, insanların sağlığı açısından temel öneme sahiptir bir mineraldir. Vücudumuzdaki selenyum, hasar görmüş hücrelerde DNA tamiri ve sentezini uyararak, kanserli hücrelerinin çoğalmasını durdurmak ve engellemek için çalışır. Benzer zamanda vücudumuzdaki yıpranmış yahut anormal hücrelerin ortadan kaldırması için gereken bir mineraldir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Bardak boyama nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?