Ayakkabı kokusu nasıl önlenir?

Ayakkabı kokusu ayakkabı içinde yer alan bakterilerden kaynaklanır. Ayakkabılar bakterilerin yaşayabilmesi için hayli münasip ortamla...

 

Ayakkabı görünüm açısından çok önemli aksesuarların başında gelir. İnsanlar şık görünebilmek için kıyafetlerine münasip tür tür ayakkabı tercihlerinde bulunurlar. Ama ayakkabı konusunda karşılaşılan en büyük problemlerin başında ayakkabı kokusu ve ayakkabıya sinmiş ayak kokusudur. Peki, ayakkabı kokusu nasıl önlenebilir?

Ayakkabı kokusu ayakkabı içinde yer alan bakterilerden kaynaklanır. Ayakkabılar bakterilerin yaşayabilmesi için hayli münasip ortamlardır. O nedenle ayakkabı içleri devamlı havalandırılmalıdır. Ek olarak ayak temizliği de bakteri oluşumunu engellemek için çok önemlidir. Bununla beraber ayakkabı giymeden önce ayakların nemli olmaması gerekmektedir. Çünkü ayaklar nemli halde ayakkabı giyildiği halde bakteri oluşumu için münasip şartlar oluşmuş olabilecektir.

Ayak temizliği ve havalandırma yapıldığı durumda ayakkabı kokusu devam ediyorsa ayak terlemesinin önüne geçmek gerekmektedir. O nedenden dolayı teri emen ve içine hapseden çorapları tercih edin. Ek olarak ayak terlemesini önleyen spreyleri ve kremleri kullanabilirsiniz.

Ayakkabı kokusunu engellemek için ayakkabıyı sürekli giymeyin. Ek olarak ayakkabı kokusunu önlemek için ayakkabının içine muhakkak kolonya dökmeyin ve parfüm sıkmayın. Bu biçimde davranışlarda bulunduğunuz durumda ayakkabı kokusu çok çok ağır bir hal alabilir. Ayakkabı kokusunda ayakkabının kalitesi ve içinde kullanılan maddelerin özelliklerinin de pay sahibi olabileceğini unutmayın.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Süt neden gaz yapar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?