Ayak siğilleri neden oluşur?

Ayak siğillerinin tedavisi evde yapılabilmektedir. Salisilik asit, reçetesiz satılan siğil ilaçları, ayrıca selo bant evde tedavi seç...

 

Ayak siğili ayak tabanında meydana gelen, deri urudur. Çoğu zaman ayağın basınç noktalarının üzerinde yahut etrafında görülürler. Ayak siğilleri kanserli olmayan urlardır. Bilhassa tedavi edilmesi gerekmez ve tehlikeli değillerdir; ama ağrı yapabilirler.

Tedavisi

Ayak siğillerinin tedavisi evde yapılabilmektedir. Salisilik asit, reçetesiz satılan siğil ilaçları, ayrıca selo bant evde tedavi seçeneklerinden bazılarıdır. Eğer bir ayak siğili ağrı yapıyorsa veyahut şekil değiştirmişse, doktorunuza danışın.

Uyarı

Eğer ayak siğilini evde tedavi etmeye karar verirseniz dikkatli olun. İlaçlar siğilli hücreleri öldürmek için tasarlanmıştır ve etrafındaki sağlıklı hücrelere de zarar verebilir.

Korunma

Kendi siğilinizle ve başkalarının siğilleriyle temasta bulunmaktan kaçınarak ayak siğillerine engel olabilirsiniz. Eğer bir siğile dokunursanız ellerinizi güzelce yıkayın. Her gün temiz çoraplar giyin.

Semptomları

Ayak siğilleri sert, yassı ve pürüzlüdür. Sınırları kesin biçimde belli olur. Bir ayak siğili gri yahut kahverengi olabilir. Bir ayak siğilinde bir yahut daha çok siyah nokta olur. Bunlar siğilin kökleri değil, kan damarlarıdır. Ayak siğilleri yayılarak kümeler oluşturabilirler.

Nedeni

Ayak siğilleri insan papilloma virüsünden (İPV) ötürü meydana gelir. İPV vücudumuza ciltteki kesik ve çatlaklardan girer. Çoğu ayak siğili, virüsün bulunmuş olduğu kirli bir zeminde çıplak ayakla yüründüğünde bulaşır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Diş enfeksiyonu nasıl başlar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?