At kestanesinin faydaları

Damar büzücü etkisiyle de bilinen at kestanesi toplardamar iltihapları, varisler ve basur gibi rahatsızlıklarda da kullanılır....

 

At kestanesi, farklı türlerinde değişik renklerde çiçekler barındırabilen, meyveleri kestane ağacının meyvelerine benzeyen bir bitki olarak bilinir. Çok fazla budanma istemeyen bir ağaç olduğundan çevrenizde park ve bahçelerde devamlı karşılaşabileceğimiz bu bitkinin yapraklarının ve yemişinin çok faydası vardır.

Sarkmaları önlemektedir, gözenekleri küçültmeye yardımcı olur ve siyah nokta oluşumunu aza indirir.

Botoks etkisi göstermeyi vadeden losyonlarda ve göğüs toparlayıcı kremlerde kullanılmaktadır.

Boyun sarkması ve göz etrafındaki derinin bakımı için yağı ile masaj yapılırsa yararlı olacaktır.

Yağ olarak da cilde uygulanabilir, cilt için çayı da içilebilir.

Pürüzsüz ve canlı bir cilt oluşumuna yardımcı olur. Sıkılaştırıcı etkisi vardır. Güneş kremleri, banyo jelleri gibi ürünlerde yağından yararlanılır.

Damar Büzücü At Kestanesi

Damar büzücü etkisiyle de bilinen at kestanesi toplardamar iltihapları, varisler ve basur gibi rahatsızlıklarda da kullanılır.

Toplardamar iltihaplarını kurutucu özelliktedir.

Kılcal damar kanamalarını durdurucu özelliği hasebiyle basur ( hemoroid) probleminde de başvurulabilir.

Vücudumuzdaki ödemi atma, spor kazaları ve burkulmalarda da at kestanesi balsamları kullanılabilmektedir.

Bacaklarda oluşan varislerde dolaşım bozukluğunun azalmasına yardımcı olur ve varis ağrılarını hafifletir. Bu alanda yağından faydalanabileceğiniz gibi at kestanesi içeren varis kremleri ve balsamları da kullanabilirsiniz.

 

Romatizma ve kas ağrılarında içerisinde at kestanesi bulunduran krem ve losyonların kullanılması bu ağrıları azaltır. Çiçeklerinden yapılacak yağ ile ağrılı bölümlere masaj yapılmaktadır.

At kestanesi bitkisinin işlenmemiş yemişinde zehir bulunduğundan harici kullanım amacıyla kullanılır. Dahili kullanım için ise yapraklarından yapılmış olan çay kullanılmaktadır.

Kozmetik alanında keşfedilen bu bitkiden türlü krem ve losyonlar yapılmaktadır. Kılcal damarları yok etme, gözenekleri küçültme gibi özellikleri vardır. Şu nedenle kırışık giderici kremlerde ve diğer kozmetik ürünlerinin içerisinde devamlı karşımıza çıkan bir bitki olarak bilinmektedir.

At Kestanesi Çayı

At kestanesi yapraklarından çay elde edilebilmektedir. Bir tutam at kestanesi yaprağına kaynamış su eklenmektedir ve demlenir. Bu biçimde yapılmış olan çay uyku problemlerine, kas ağrılarına ve ishale iyi gelir.

Bütün bitkilerde olduğu gibi at kestanesini kullanırken de çok dikkati açık olunmalıdır. Meyvelerinde zehir içerdiği unutulmamalı ve bilinçisizce tüketilmemelidir. Hamile kadınlar ve emziren anneler, böbreklerinde sorun olanların kullanmaktan kaçınması gerekmektedir  Bazı kimselerde alerjik tepkilere yol açabilir. Yan etki olarak mide bulantısı, sindirme problemleri ya da cildimizde kaşınmaya yol açabilir. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kantaron yağının yararları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 seyhan süzer,

Yaralanan dirseğimi 2 günde düzeltti... Göz pınarıma yakın bir bölgede sivilce sonucu toplanan iltihaplı şişliği ( neredeyse nohut büyüklüğünde) 1 ayda yok etti...Eşimin tekrar eden boyun fıtığı bölgesine sürdüğümüzde ertesi gün ağrıyı sonlandırdı... İkinci günde uyguladık şimdilik ağrıları yok...Müthiş bir bitki tavsiye ederim...Kırışıklıkları neredeyse yok etmesi ayrı bir mucize...


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?