Apandisit patlaması neden olur?

Apandisit üstüne yapılmış olan araştırmalarda ABD ve diğer batı ülkelerinde ki kimselerin yaklaşık %10'u hayatında apandisite yakalan...

 

Karnın sağ tarafında kalır ve bağırsak başlangıç bölümünün altındad bulunan apandisitin uzunluğu 7.5 ile 12.5 cm arasında değişir, kalınlığı 1 ile 3 cm arasındadır. Apandisit kör bağırsağın bir uzantısıdır. Fonksiyonu bağırsağa gelen besinin basıncını düşürür. Apandisit içi boş kanal biçiminde bir yapıdır. 

Apandisit üstüne yapılmış olan araştırmalarda ABD ve diğer batı ülkelerinde ki kimselerin yaklaşık %10'u hayatında apandisite yakalanmış ve ameliyat olmuşlardır. Apandisitin iki yaşından küçük çocuklarda görülme olasılığı çok düşüktür. İki yaşından sonraki zamanlarda görülme sıklığı artar. En fazla yirmi yaşından sonra görülmeye başlar.

Kadınların apandisite yakalanma olasılığı erkeklere göre çok çok düşüktür. Çocukluk devrinde iki cinsiyetinde apandisite yakalanma olasılığı eşittir.

Apandisit intihaplanmasında tek çözüm cerrahi operasyondur. Cerrahi operasyon ile hastanın apandisiti alınır. Alınmayan apandisit kişiyi ölüme kadar götürür.

Apandisit bağırsağın bir çıkıntısı olduğundan dolayı bağırsaktaki mikroorganizmalar apandisitte de bulunmaktadır. Mikroorganizmalar apandisitin tolare edebileceğinden çok ise veyahut apandisitin yapısına münasip değil ise apandisit intihaplanır. İntihaplanan apandisit mikroorganizmaların artması ile şişer. Şişen apandisit kişinin sağ karın kısmında çok fazla ağrı yapar . Ağrı düzeyi git gide artmaktadır. Kişinin rengi sararmaya başlar ve kusma görülmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Sauna zayıflatır mı? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?