Amerika'da görülmesi gereken şehirler

New York, hayallerin şehri olarak ilk başta görülmesi gerekli olan şehirlerin başında gelmekte. Her milletten kimsenin yaşadığı New Y...

 

İster turistik amacı ile, ister iş için, isterse de eğitim için gidilsin, Amerika tüm şehirleriyle görülmesi gerekli olan bir ülkedir. Öğrenci olarak gidildiğinde toptan ayrı bir dünyaya adım atılacağının da bilinmesi gerekmektedir. Vakti olan için uzunca bir "road trip" yapmak ve batıdan kuzeye güneyden doğuya karış karış gezilmesi gerekli olan bu ülke, vakti kısıtlı olanlar için ise sıkı bir planlamayla ve önemli şehirleriyle davetlilerini karşılamaya hazır. Amerika gezisine doğu'dan başlamak, kolay uçak bileti bulma ve uçak süresini kısaltma konusunda yarar sağlar. Pek çok seyahat sitesinde uçak ve otel konaklamasının da beraber ayarlanabilmesi mümkün. Siteler arası fiyat karşılaştırması yapılarak iktisadi alternatiflere de pratik olarak ulaşılabilir. Bu tarz siteler benzer zamanda araç kiralama hizmeti de vermekte. Böylece araç kiralama hizmetinden yararlanarak ülke turu arabayla da yapılabilmektedir. Otel rezervasyonlarında ise bu alandaki önemli sitelerin iktisadi teklifleri takip edilerek, daha önce konaklayan insanların yorumları da göz önüne alınmak suretiyle, doğru tercih yapılabilmektedir. Çok büyük yüz ölçümüne sahip Amerika'da kısıtlı zamanda bir çok şehri görmek, yorucu olsa da iyi bir planlama ile hayal değil.

Amerika'da Görülmesi Gereken Şehirler

New York

New York, hayallerin şehri olarak ilk başta görülmesi gerekli olan şehirlerin başında gelmekte. Her milletten kimsenin yaşadığı New York, benzer zamanda dünyanın en ehemmiyetli ticaret ve turizm merkezlerinin başında gelir. 24 saat uyumayan bu şehirde, görülmesi gerekli olan yerlerin başında Central Park, Özgürlük heykeli, Empire State Building, ünlü Times meydanı, Brooklyn köprüsü, Soho ve 5'inci cadde yer bulur. Soho ve Chelsea pazarında alışveriş yapmadan, son moda kreasyonları görmeden ve vitrin camlarını süzmeden dönülmemeli. Benzer biçimde şehrin kalbinin attığı Times meydanında yürümek ve tam bir sanat şehri olan New York'da Metropolitan sanat galerisini görmeden dönmemek gerekmektedir. New York'da Yanki stadyumunda beyzbol maçı izlemeden de dönülmemeli. Brodway'daki ünlü şovlara katılmak da şehri tam olarak keşfetmenin yollarından birisidir. Şehrin ünlü metrosunda yolculuk yapmak, Central Park'da şehrin ortasında doğanın tadını çıkarmak ve keyifli yürüyüşler yapmak da bu şehrin, ziyaretçilerine sunduğu ayrıcalıklardandır.

 

Los Angeles

Amerika'nın melekler şehri Los Angeles, sosyetenin ve ünlü simaların da vazgeçemediği şehirlerden. Ünlü Hollywood kısmı ve pırıl pırıl kumsallarıyla bu şehir, Amerika'nın cennet köşelerindendir. Hollywood bulvarlarını arşınlayarak, lüksün ve eğlencenin tadını çıkarılabilir ve ünlülerle benzer hava solunabilir. Venice beach' e gidilerek şehrin ritmi hissedilebilir, benzer zamanda kaykay ve sörf ustalarının harika şovlarının da kaçırılmaması gerekmektedir. Alışveriş cenneti olan Rodeo Drive'da ünlü tasarımcıların butikleri görülebilmektedir ve göz alıcı vitrinler incelenebilir.

 

San Francisco

Amerika'nın görülmesi gerekli olan şehirleri listesinin ilk sıralarında yer alanlardan birisi de kuşkusuz San Francisco'dur. En meşhur şehirlerden birisi olan San Francisco alışveriş hayatı, ünlü sanat galerileri ve kültürel etkinlikleriyle bütün sene süresince canlı bir atmosfere sahiptir. Ünlü Golden Gate köprüsü öncelikle şehirde görülmesi gerekli olan yapılardandır. Bu harika köprüde çokça fotoğraf çekildikten sonra, Golden gate park'ta müzeler ve sanat galerileri gezilebilir, doğanın ve yeşilliğin tadı çıkarılabilir. San Francisco'ya gelmişken ünlü Alcatraz adası da muhakkak ziyaret edilmesi gerekli olan yerlerdendir. Ünlü Alcatraz hapishanesinin müzeye dönüştürülmüş durumunda mahkumların adada nasıl yaşadığı, ceza sistemi ve pek çok kaçma teşebbüsüne şahit olan bu adanın tarihi hakkında bir çok şey öğrenilebilir. Girişi para vermeden olan bu adaya feribotla ulaşılabilmektedir. 

Miami

Tam bir tropik bölüm olan bu şehir, sene süresince ılıman ve güneşli iklimiyle uzun ve ünlü sahillerinde ziyaretçilerine tatil keyfi yaşatmakta. Ünlü restoran ve beachlerin yer aldığı bu tatil cenneti şehirde, dünya mutfağının başarılı lezzetleri tadılabilir, her an bir ünlüyle karşılaşılabilir. Tam bir su sporları cenneti olan Miami'de sene süresince denize girilebildiği için, su sporu olanakları da çok çeşitlidir. South beach'de jet - ski, dalma ve sörf en fazla yapılmış olan sporların başında gelir. Benzer zamanda tam bir alışveriş cenneti olan bu şehirde, en ünlü markaların en son kreasyonları bulunabilir. Miami'ye kadar gelmişken ünlü NBA maçlarından birini görmeden dönülmemeli. Ünlü Ocean Drive bölgesinin art deco mimarisindeki binaları görülmeli ve çokça fotoğraf çekilmelidir. Design District'de bir çok sanat galerisi ve ünlü mobilya - dekorasyon mağazaları gezilerek, sanat ve dekorasyon konusundaki son trendler görülebilmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Datça'da nerelere gidilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?