Amerika birleşik devletleri'nin iklimi nasıldır?

Amerika Birleşik Devletleri'nin Meksika Körfezi kıyıları, özel olarak güney kesimleri tarafından bakıldığı zaman daha açık ve düz coğ...

 

Geniş bir coğrafyaya yayılmış ve dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkelerinden birisi olan Amerika Birleşik Devletleri elli eyaletten oluşan bir federal cumhuriyettir. Ülkede çok değişik iklim hakimdir.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Meksika Körfezi kıyıları, özel olarak güney kesimleri tarafından bakıldığı zaman daha açık ve düz coğrafyaya sahiptir. Bu yüzden bu kısımlarda tropikal iklim hakimdir. Ülkenin bu kısmında yaz mevsimi sıcak geçerken kış mevsimi ılıman olarak görülmektedir. Genelde her mevsim bol yağış alır. 

Amerika Birleşik Devletleri'nin Alaska kısmında bulunan kıyı şeridi denizden etkilenen bir yerdir. Okyanus iklimi orada tropik bir havanın oluşumunu sağlamaktadır. Ama iç bölümlere doğru sıcaklık düşer. Şurada kış mevsimi çok şiddetli geçmektedir 

Ülkenin doğu ve batı kıyılarında sıradağlar bulunmaktadır. Bu hal okyanus ikliminin iç kesimlere yönelmesini engeller. Dolaylı olarak iç kısımlarda sert bir biçimde karasal iklim görülmektedir. Ülkenin kıyı şeritlerinde ise tropikal iklim hakimdir. Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeyindeki Kanada kısmında de bol ölçüde çam ormanı vardır. Bu bölgeler yılın en fazla yağış alan yerler arasındadır. 

Ülkenin Atlas Okyanusu kısmında bulunan ve bu okyanusa şeridi olan şehirlerde güney kısımlar daha çok yağış alır. Orada hava hayli ılımandır. Kuzey bölgeleri ise bu halin tersi olarak yazların daha serin geçtiği ve kışların şiddetli olduğu bölümlerdir 

 

Amerika Birleşik Devletleri'nin orta bölümleri yükselti açısından ülkenin azami bölümlerini oluşturmaktadır. O nedenden dolayı mevsimler arasındaki sıcaklık farkı azdır. Yaz aylarında orta bölümlere alçak basınç etki eder. Fakat okyanus tarafından nemli hava Apalaş Dağları tarafından engellenemez. Bu da orta bölümlerin yaz aylarında bolca yağış almasına neden olur. Ülkenin batısı kısmı daha az yağış alır.

Amerika'da genellikle doğa olayları görülmektedir. Kuzey ve doğu bölgeler kasırga ve tipi gibi olaylardan etkilenirken güney bölümlerinde daha fazla sel baskınları görülmektedir. Bu baskınların sebebi eriyen karlardır. Güneydoğu bölümünde bulunan çöllerde ise şiddetli kum fırtınaları görülmektedir ve bu da şehirlere etki eder. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kanada'nın iklimi nasıldır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?