Almanya nasıl bir ülkedir?

Almanya benzer zamanda sayısız doğal park, hayvanat bahçesi ve koruma alanına ev sahipliği yapar. Avrupa'nın orta kesiminde bulunması...

 

Batı Avrupa'da yer bulan Almanya, Danimarka, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Avusturya, İsviçre ve Belçika gibi diğer Avrupa ülkeleriyle komşudur. Takriben 82 milyon kişinin yaşadığı Almanya'da nüfusun yüzde 12'sine yakınını ise göçmenler oluşturur. En fazla azınlık grubuna sahip millet ise Türklerdir. Diğer azınlıklar ise sırası ile İtalyanlar, Sırplar ve Yunanlılardır. Yüzölçümü olarak hayli büyük bir ülke olan Almanya'nın başkenti ve en büyük şehri Berlin'dir. 13 eyaletten oluşan ülkede diğer büyük şehirler ise Münih, Köln, Stuttgart, Hamburg ve Frankfurt'tur.

Almanya benzer zamanda sayısız doğal park, hayvanat bahçesi ve koruma alanına ev sahipliği yapar. Avrupa'nın orta kesiminde bulunması nedeniyle çok hayvan ve bitki çeşidini barındırır. Buna ek olarak yabani yaşam parkları ve su altı ve kuş parkları ile dünyada en fazla sayıda hayvan çeşidi barındıran ülke olarak birinci sıradadır. Çevre bilinci gelişmiş bir ülke olan Almanya'da habitat ve flora standartlarının korunması için de çalışmalar yürütülmektedir.

Almanya TC vatandaşlarına schengen vizesi uygulamaktadır. Hizmet ve yeşil pasaport sahibi TC vatandaşları 6 ay içinde 90 günü geçmeyecek turistik seyahatler için vizeden muaftır. 

Almanya'da resmi dil Almanca'dır. Avrupa Birliği'nin de üç resmi dilinden biridir. Avrupa Birliği'nin kuruluşundan başlayarak toplulukta lider konumda olan Almanya, bölümdeki diğer ilişkilerde de düzenleyici bir politika gütmektedir. Almanya, Avrupa birliğinin en büyük ekonomisine sahip ülkesi konumundadır. Açıkça bir ihracat lideri olan Almanya'da en fazla gelişen sektörlerin başında teknoloji, otomobil, makine ve metalurji yer alır. Bunun peşi sıra dünyada güneş enerjisi ve rüzgar tirbünü gibi yenilenebilir enerji üretiminde de en güçlü ülkedir. Benzer zamanda sıkı çevre koruma kurallarına sahip olup, yenilenebilir enerji ve geri dönüşümü artırma üstüne sayısız çalışma ve desteği bulunmaktadır.

 

Parlamenter demokrasi ile yönetilen Almanya'da devletin başında devlet başkanı ve federal şansölye bulunmaktadır. Öncelikli yetkili devlet başkanı iken yürütmeyi federal şansölye yapar. Bilim, kültür ve felsefe alanında da dünyadaki sayılı ülkelerden olan Almanya, geçmişten bugünümüze çok yazar, düşünür, şair, müzisyen ve felsefeci yetiştirmiştir. Almanya'daki üniversitelerin çoğu devlete ait olup, eğitim genelde ücretsizdir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Yunanistan nasıl bir ülkedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?