Ales'te ne tür sorular sorulur?

Sınavda mantık sorularında tablo ve şekil çizerek yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bilindiği gibi yapılmış olan test usulü yapılm...

 

Akademik personel ve lisansüstü eğitim sınavı olarak adlandıran ALES, öncelikle yurtiçi ve yurtdışındaki  master programlarına yerleşmede ve bundan hariç öğretim görevlisi, araştırma görevlisi gibi kadrolara açıktan yahut içeriden yerleştirmelerde kullanılan sınav çeşididir.

Sınavda mantık sorularında tablo ve şekil çizerek yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bilindiği gibi yapılmış olan test usulü yapılmış olan sınavlarda çok önemli şey, zamanı iyi kullanmaktır. Bunun içerisinde bolca kolay yapılmış olması gerekmektedir. Çalışmalara başlamadan önce muhakkak bir önceki sınavın testlerini çözerek eksiklikler belirlenip, bunların üstüne bir çalışma programı hazırlanılmalıdır. Fakat bu biçimde daha çok kolay yapma şansı elde edebilirsiniz. Yığınla kaynak çözmek yerine, belirlenecek birkaç değişik kaynağı alıp, bunların bitirilmesine yoğunlaşılması daha avantaj olabilecektir.

Sınav giren kişiler, üç sene süreyle puan geçerliliği vardır. Master programlarında 55 puan yeterliyken,  doktora ve sanatta yeterlilik programlarında minimum 70 puan alınması gerekir. Yükseköğretim kurumlarına yerleşirken öncelikle başvuran insanların ALES'ten almış oldukları puanın asgari %50'si değerlendirmeye alınır.

ALES'te uygulanan testin Sayısal-1 ve Sayısal-2 olmak üzere sayısal alanda iki değişik 50 sorudan oluşan test çeşidi vardır. Benzer biçimde Sözel-1 ve Sözel-2 adı verilen yine 50'şer sorudan oluşan iki değişik testi vardır. Dolaylı olarak sayısal için 100, sözel içerisinde 100 soru cevaplandırılması gerekmektedir. Sayısal-1 ve Sayısal-2 testlerinde kimselerin matematik ve mantıksal becerileri ölçülürken, Sözel-1 ve Sözel-2 testlerinde ise sözel yeterlilikleri ölçülmektedir. Genel açıdan bütün bu alanlarla birlikte bir kitapçıkta toplamda 200 soru bulunur. Başvuranlar, hesaplanmasını istedikleri puan çeşidi üstünden üç değişik alanda soruları çözebilirler. Bunu yapmak için minimum 150 soru çözülmesi gerekir. Bir sayısal kişi, sözel sorulardan da çözümler yapabilir.

 

Sınav Türkçe-Matematik ağırlıklı olduğundan dolayı kitapçık sırasına göre gidilirse, Sayısal-1 temel matematik konularını kapsayan basit soruları çıkar. Bilhassa grafiksel soruların ağırlık bastığı bu kısımda amaç mantıksal akıl yürütme kullanılarak test edilmektedir. Sayısal-2 ‘de çözümlemeye (üslü sayılar, denklemler vs.) dayalı ve zorluğunu şifreli sorularda kendini gösterdiğinden soruları iyi analiz ederek çözmek gerekmektedir.

Sözel testlerde ise, uzun uzun paragraflar olup, mantığa dayalı ve amaç okuduğunu anlamaya yönelik sorular çıkar. Az da olsa sözcüğü ve cümleyi anlama soruları yer bulur. Bu sınav türünde dil bilgisine dayalı sorular yer almamaktadır. Son kısımlarda her iki sözel kısımda de muhakeme soruları olarak 8 adet soru çıkmaktadır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan İngilizce nasıl geliştirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?