Ales puanı nasıl hesaplanır?

Sayısal Ağırlıklı ALES puanın (ALES-SAY) hesaplanmasında 0,35; Eşit Ağırlıklı ALES puanın (ALES-EA) hesaplanmasında 0,2 katsayısıyla ...

 

ALES'e giren adayların puanları, bölümlerinin gerektirdiği 3 puan türünün (sayısal, eşit ağırlık, sözel ) birinden hesaplanmaktadır. 

Sayısal Ağırlıklı ALES puanın (ALES-SAY) hesaplanmasında 0,35; Eşit Ağırlıklı ALES puanın (ALES-EA) hesaplanmasında 0,2 katsayısıyla çarpılmaktadır.

Sayısal- 1 testini çözen adayların standart puanlarının hesaplanması şu biçimde olur:

Sayısal- 2 testini çözen adayların standart puanlarının hesaplanması şu biçimde olur:

Sayısal- 2 testini alanı sözel olan adaylar çözmemektedirler.

Bütün bunların haricinde bazı noktaları da belirtmek gerekmektedir. Akademik personel olarak görev yapmaya başlamada veya lisansüstü eğitim almada yalnızca ALES puanı yeterli değildir. ALES puanının yanında lisans eğitim derecesi - yani lisans eğitim başarı ortalaması - YDS, özel alan sınavı da etkili olur. Bütün bu şartlar sağlandığı durumda adaylar akademik personel olarak göreve yahut lisansüstü eğitim hakkını elde etmiş öğrenciler olarak eğitime başlamaktadırlar.

Sözel- 1 testini çözen adayların standart puanlarının hesaplanması şu biçimde olur:

Sözel Ağırlıklı ALES puanın (ALES-SÖZ) hesaplanmasında 0,4 katsayısıyla çarpılmaktadır.

Yalnız şurada şu noktaya dikkat göstermek gerekmektedir. Sayısal ve eşit ağırlık öğrencilerinin çözecekleri testler benzer olmakla beraber, hesaplamadaki çarpılacakları katsayılar farklıdır. Örnek verilecek olursa sözel- 1 testi eşit ağırlık puanının hesaplanmasında 0,4'lük katsayıya sahipken sayısal puanının hesaplanmasında 0.3'lük katsayıya sahiptir.

 

Bu bilgilerden çıkaracağımız sonuçlardan biri; her bir alanın ( sayısal, eşit ağırlık, sözel ) dört bölümden üçünü çözeceğidir. Yani toplam 120 soru çözmeleri gerekir. Çıkarabileceğimiz diğer sonuç ise sayısal öğrencilerinin sayısal-1, sayısal-2 ve sözel-1 testlerini, eşit ağırlık öğrencilerinin sayısal- 1, sayısal- 2 ve sözel- 1 testlerini, sözel öğrencilerinin ise, sayısal- 1, sözel- 1, sözel- 2 testlerini çözeceğidir. 

Sayısal Ağırlıklı ALES puanın (ALES-SAY) hesaplanmasında 0,35; Eşit Ağırlıklı ALES puanın (ALES-EA) hesaplanmasında 0,4; Sözel Ağırlıklı ALES puanın (ALES-SÖZ) hesaplanmasında 0,2 katsayısıyla çarpılmaktadır.

Sözel Ağırlıklı ALES puanın (ALES-SÖZ) hesaplanmasında 0,4; Eşit Ağırlıklı ALES puanın (ALES-EA) hesaplanmasında 0,4; Sayısal Ağırlıklı ALES puanın (ALES-SAY) hesaplanmasında 0,3 katsayısıyla çarpılmaktadır.

Sözel- 2 testini çözen adayların standart puanlarının hesaplanması şu biçimde olur 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Ales'te ne tür sorular sorulur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?