Alerji neden olur?

Alerji, birçok çeşidi olan bir rahatsızlıktır. Peki alerjinin oluşma sebepleri nelerdir? Alerjiden nasıl korunabiliriz?

 

Alerji nedir?

Alerji, vücudunuzun diğer insanlara göre çevrenizde bulunan maddelere karşı aşırı duyarlılık göstermesidir. Alerjisi olan kişiler, birçok maddeye karşı hassas bir yapıdadırlar.

Alerjisi olmayan bir kişinin bağışıklık sistemi mikroplara karşı savaş göstermektedir. Fakat alerjisi olan kişilerde ve çoğu alerji döneminde bu durum tersine dönerek farklılık gösterir.

Bağışıklık sistemi aktivitesini kaybederek mikroplara karşı yenik düşer ve bunun üzerine bir de çevresel faktörler etki gösterir. Buna bağlı olarak özellikle ilkbahar aylarında sıkıntılar yaşamak mümkündür.

Alerji çeşitlerine göre göz atacak olursak:

Belirli yiyeceklere karşı duyarlı olma,

Toza karşı alerji,

Göz alerjisi,

Cilt alerjisi,

Kedi- köpek gibi hayvanlara karşı alerji,

İlaçlara karşı alerji,

Sinüzit alerjisi,

Diğer spesifik maddelere karşı alerji.

şeklinde alerji çeşitleri farklı formlarda karşımıza çıkmaktadır.

Alerji nedenleri nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi alerji çeşitleri farklılık göstermektedir. Buna bağlı olarak da alerjinin nedenleri değişebilmektedir. Bu durumda alerjiye neden olan etmenleri genel olarak sıralamak gerekirse:

Yiyecekler: alerjiye sebep olan etmenler arasında bazı yiyecek türleri yer almaktadır. Hassas bünyeye sahip olan kişileri vücutları yiyeceklere karşı da tepki gösterebilmektedir. Bu yiyecekleri genel olarak sıralarsak: fındık, soya, buğday, yer fıstığı, deniz kabuğu, balık, süt yumurta şeklindedir. Hassas bünyeli kişiler de yukarıda ki yiyeceklerin dışında farklı yiyeceklere karşı da vücut hassasiyet gösterebilmektedir. Fakat yiyeceğe karşı alerjisi olan kişilerde temel olarak yukarıda bulunanlar yer almaktadır.

 

Havada ki alerjenler: bu alerji türüne genellikle bahar aylarında rastlanır. Bahar aylarında çiçeklerin açması ile birlikte havada ki polen sayısı da artış gösterir. Bu süreçte polen hassasiyeti olan kişiler polenlerden etkilenerek sürekli hapşırmaya başlarlar.

Alerjiye neden olan diğer etmenler: Kauçuk, plastik ve ilaçlardır. Bunlara bağlı olarak cilt üzerinde tahrişler meydana gelir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Horlama neden olur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?