Açık renk koltuk nasıl temizlenir?

Malzemeler:...

 

Açık renk koltukların dezavantajı çok kolay kirlenmeleri ve her lekeyi göstermeleridir. Saç ve vücudumuzun doğal yağları koltuğun kumaşına nüfuz ederek renginin bozulmasına ve kirlenmesine neden olabilir. Ek olarak fazla kullanım sonucu açık renkli koltukların renkleri solabilir. Koltuklarda kullanılan mikrofiber, polyester, pamuk ve yün gibi kumaşlar temizlenebilir ve ufak bir çabayla onarılabilir. Aşağıda açık renkli koltukları temizlerken kullanabileceğiniz aşamaları bulabilirsiniz.

Talimatlar

2 bardak sıcak suyla 1 çorba kaşığı hafif sıvı bulaşık deterjanını bir tasın içerisinde karıştırınız. Karışımı köpük oluşuncaya kadar tam olarak karıştırınız. Sabunla karıştırılmış sıcak su lekeleri çözmede soğuk sudan daha etkili olduğundan ötürü karışımı soğumadan kullanmaya dikkati açık olunuz.

Beyaz pamuk bezi sabunlu karışıma batırıp daha sonrasında fazla suyunu sıkınız. Hiçbir zaman renkli bir bez kullanmamalısınız çünkü sıcak su ve bulaşık deterjanı birleşimi renkli bezin renginin açık renkli olan koltuğunuza geçmesine neden olabilir. Eğer beyaz bir beziniz yoksa bej yahut fildişi renginde bir bez kullanabilirsiniz. Ek olarak, bezinizdeki fazla suyu güzelce sıkmazsanız koltuğunuz fazla ıslanıp küflenebilir.

Koltuğunuzun kumaşını nemli bezinizi kullanarak sıkı daire çizen hareketler yaparak siliniz. Sabunlu karışımı kumaşa tam olarak işlemesi için 10 dk bekletiniz.

 

Sabunlu karışımı koltuğunuzdan arındırmak için süngerinizi nemlendirip kumaşı siliniz. Bu aşamayı hiçbir kalıntı kalmayana kadar tekrar ediniz çünkü eğer koltukta kalıntı kalırsa kumaş sıkılaşıp sertleşebilir.

Tüm koltuk sabunlu karışımla temizlenince, çıkmayan inatçı lekelere odaklanabilirsiniz. Yalnızca sıcak su ve temiz bez kullanarak kalan lekeleri dairesel hareketler ile ovunuz. Eğer gerekirse, çeyrek bardak kadar beyaz sirke ile 1 yemek kaşığı karbonattan hazırladığınız karışıma temiz bez batırarak lekeleri tekrar ovabilirsiniz.

Ek olarak koltuğunuzu temizlemek için boraks bazlı bir temizleme tozu da kullanabilirsiniz. Paketin kullanma talimatlarına uyduğunuzdan emin olmalısınız.

Malzemeler:

Temiz açık renkli bir sünger

Tas

Boraks

Karbonat

Beyaz sirke

Yumuşak beyaz pamuk bez

Sıcak su

Hafif sıvı bulaşık deterjanı

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Tabure nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?