Çikolatanın bozulduğu nasıl anlaşılır?

Çikolatanın saklanması için en ideal ortam 16-20 derece arasında, nem oranının düşük olduğu ve direkt güneş ışığı almayan bir ortamdı...

 

Kakao tozu ve kakao yağı gibi kakao ürünleri, şeker ya da tatlandırıcı, süt ve süt ürünleri ile bazı aromaların kullanılarak üretildiği bir gıda türüdür. Her yaş grubundaki kişiler tarafından hayli sevilerek tüketilen çikolata genellikle sütlü, beyaz ve bitter olmak üzere üç değişik şekilde üretilmektedir. Çikolatanın raf ömrü sütlü çikolatada 1, bitter çikolata ise 2 sene kadardır. Lakin çikolatanın bozulmadan uzun zaman saklanabilmesi, münasip koşullarda saklanmasına bağlıdır.

Çikolatanın saklanması için en ideal ortam 16-20 derece arasında, nem oranının düşük olduğu ve direkt güneş ışığı almayan bir ortamdır. Çikolatanın muhafaza edileceği yerin nem oranı %50’nin altında olmalıdır. Normal koşullarda çikolata buzdolabı içinde saklanmamalı, ama saklanacaksa da kapalı bir kap içinde hava almayacak biçimde saklanmalıdır. Münasip saklama şartlarında saklanmayan çikolatalarda beyazlaşma sorunu ve bozulma ortaya çıkabilir.

Çikolata Neden Beyazlar?

22 derecenin üstünde saklanan çikolataların içerisindeki yağ eriyerek çikolatanın yüzeyine çıkar ve şurada beyaz bir tabaka oluşturmaktadır. Bu çikolatanın tadını çok fazla değiştirmez ve çikolata hala tüketilebilmektedir. Lakin neme maruz kalmış çikolatalarda, çikolata içerisindeki şeker nemden ötürü çözünerek çikolata yüzeyine çıkar. Bu halde çikolatanın tadı değişir ve çikolata bozulma ortaya çıkar.

 

Çikolatanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Çikolatanın bozulduğu tadındaki, kokusundaki ve görünümündeki değişimden anlaşılabilir. Çikolatanın kokusu ve tadı, çikolata tipine has olmalıdır. Kokusu değişmiş olan çikolatalar tüketilmemelidir. Çikolata acımsı ve yabancı bir tat bulunması da bozulmayı işaret eder. Lakin çikolata üstünde beyaz bir tabaka var ise, bu tabaka yağın erimesinden de kaynaklanmış olabileceğinden hepsinden önce çikolatanın tadına hafifçe bakılmalı, tatta bir farklılık yoksa çikolata tüketilmelidir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Kuzukulağının faydaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?